Chiński statek "Xue Long" uwolniony z lodów Antarktydy

Chiński statek "Xue Long" uwolniony z lodów Antarktydy

Lodołamacz strazy wybrzeża Stanów Zjednoczonych, </br>który pomagał w akcji</br> Fot. PAP/EPA/PA2 MARIANA O'LEARY/US COAST GUARD
Lodołamacz strazy wybrzeża Stanów Zjednoczonych,
który pomagał w akcji
Lodołamacz Xue Long (Śnieżny Smok) utknął starając się uratować z nich rosyjski statek. Dziś zdołał się uwolnić, gdy zachodni wiatr odepchnął fragmenty kry - podała agencja Xinhua.


Xue Long
od piątku uwięziony był w ponadtrzymetrowej grubości krze. Dziś zdołał sobie utorować drogę i wypłynąć na wody, na których może swobodnie żeglować, prawdopodobnie dlatego, że zachodni wiatr przemieścił blokujące statek fragmenty kry, znacznie grubsze od tych, które może zazwyczaj rozbić chiński lodołamacz - uznali chińscy meteorolodzy.

Śnieżny Smok podzielił los ratowanego rosyjskiego statku Akademik Szokalski, który utknął w Wigilię w grubej krze lodowej u wybrzeży wschodniej Antarktydy, około 100 km od francuskiej bazy Dumont d'Urville.

Udało się jednak za pomocą operującego z Xue Long śmigłowca przetransportować 52 naukowców i turystów na pokład australijskiego lodołamacza Aurora Australis. Na Akademiku Szokalskim pozostała jedynie załoga.

Na pomoc rosyjskiemu statkowi płynie teraz amerykański lodołamacz Polar Star, który miał uwolnić obydwa tkwiące w lodzie statki i wyruszył im na pomoc 1 stycznia z portu w Sydney. Polar Star ma około 122 metrów długości i może kruszyć lód o grubości ponad sześciu metrów.

22-osobowa załoga rosyjskiej jednostki dysponuje zapasami żywności na około 40 dni. Kapitan Xue Long poinformował natomiast australijskie władze, że jego załoga ma wystarczającą ilość prowiantu.

Misja badawcza Akademika Sokalskiego została w mocnych słowach skrytykowana przez władze Australii, ponieważ na ratunek Rosjanom musiały przyjść lodołamacz z Chin, francuski Astrolabe, australijska Aurora i amerykański Polar Star, a akcje ratunkowe tych statków doprowadziły do odwołania wielu projektów naukowych na Antarktyce. Czytaj więcej w Money.pl

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-01-09 13:59
No i znowuu Ruscy i Chińćzyki razem!!
bonh
37.128.119.* 2014-01-07 15:08
Proponuję przeczytać autorowi pierwsze zdanie, jeżeli je zrozumie to proszę o wytłumaczenie co chciał przekazać.
Pozdrawiam