Chiński statek kosmiczny połączył się z modułem bezzałogowym [WIDEO]

Chiński statek kosmiczny połączył się z modułem bezzałogowym

Fot. PAP/EPA/FEATURECHINA CHINA OUT

Chińczycy automatycznie połączyli w poniedziałek na orbicie statek załogowy Shenzhou 9 z modułem bezzałogowym Tiangong 1. Manewr pokazała na żywo chińska telewizja.

Obie jednostki mają się następnie rozłączyć i 24 czerwca połączyć ponownie, tym razem w trybie sterowania ręcznego. Powtórzenie operacji łączenia modułów ma na celu wypróbowania różnych wariantów dokowania na orbicie. Jest to część planu przygotowawczego do zapowiadanego na 2020 rok zbudowania chińskiej stacji kosmicznej.

Podczas obecnej misji dwójka astronautów będzie mieszkać i pracować przez kilka dni w module Tiangong 1, a jeden pozostanie na pokładzie Shenzhou 9.

Pierwszy raz w skład załogi chińskiego statku kosmicznego wchodzi kobieta - 33-letnia Liu Yang, pilotka chińskiego lotnictwa wojskowego. Obecny lot będzie najdłuższy lot w dotychczasowej historii chińskich podbojów kosmosu, bowiem potrwa około 10 dni.

Po raz pierwszy Chiny wysłały człowieka w kosmos w 2003 roku.

chiny, kosmos, rakieta, shenzhou 9
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
asdfsadf
153.19.102.* 2012-06-18 10:10
Niech "autor" tych paru akapitów sprawdzi sobie w słowniku, co to jest "pilotka". Bo ta pani jest pilotem, a nie czapką.