Chińscy kosmonauci powrócili na Ziemię

Chińscy kosmonauci powrócili na Ziemię

Trójka chińskich kosmonautów z Shenzou 10 Fot. Xinhua/Photoshot/REPORTER
Trójka chińskich kosmonautów z Shenzou 10

Kapsuła Shenzou-10 z trójką chińskich kosmonautów wylądowała na stepie na północy kraju po 15-dniowej misji kosmicznej, w trakcie której połączyła się na orbicie z modułem Tiangong-1.

Telewizja pokazała kapsułę Shenzou-10 lądującą przy pomocy spadochronu na obszarze Mongolii Wewnętrznej. Troje kosmonautów (w tym jedna kobieta) uśmiechało się i machało do oczekujących osób, przeciskając się na zewnątrz przez wąski właz.

Podczas pobytu w module orbitalnym Tiangong-1 kosmonautka Wang Haiaping prowadziła lekcje dla ok. 60 mln uczniów w całych Chinach i odpowiadała na ich pytania. Była ona drugą Chinką, która poleciała w kosmos. Moduł Tiangong-1 został wprowadzony na orbitę w 2011 r. Za 7 lat ma go zastąpić stała stacja orbitalna Tiangong-2 złożona z trzech modułów.

Lot Shenzou-10 był piątą z kolei załogową chińską misja kosmiczną i nastąpił 10 lat po pierwszym locie chińskiego kosmonauty. Chiny jako trzecie państwo na świecie, po Rosji i Stanach Zjednoczonych, samodzielnie uzyskało możność dokonywania orbitalnych lotów załogowych. Dyrektor programu lotów załogowych Zhang Youxia oświadczył, że misja była całkowitym sukcesem a stan zdrowia trójki kosmonautów jest doskonały.


chiny, kosmos, rakieta, kosmonauta
PAP
Czytaj także
Polecane galerie