Boni: W polskich szkołach powinno się uczyć programowania komputerowego

Boni: W polskich szkołach powinno się uczyć programowania komputerowego

Fot. Iwanczuk/Reporter
W polskich szkołach powinno się uczyć podstaw programowania komputerowego - uważa były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W liście skierowanym do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej proponuje listę działań, które ułatwią wprowadzenie takich zajęć.

Tak jak umiejętność pisania i czytania jest ważna, tak samo będzie ważna umiejętność programowania, jako element naszej komunikacji z innymi. Może nie powinniśmy czekać tylko zacząć się przygotowywać do wdrażania tych umiejętności w polskich szkołach. Uważam, że cywilizacyjnie i obywatelsko jest to bardzo ważne przedsięwzięcie - powiedział w Warszawie Boni przekazując dziennikarzom list skierowany do szefowej resortu edukacji.

Jak napisał Boni, dobre wyniki polskich uczniów w badaniach PISA to odpowiedni moment do podjęcia dalszych działań edukacyjnych w tym wprowadzenia nauki programowania do szkół. Został tym samym przygotowany grunt pod następne ważne kroki dla edukacji, związane z jednej strony z personalizacją nauczania, z drugiej zaś z uświadomieniem sobie, jakie kompetencje ma dawać uczniom polska szkoła w szybko zmieniającym się świecie - podkreślił w liście były szef MAC.

Rzecznik prasowy ministerstwa edukacji narodowej Joanna Dębek powiedziała PAP, że postulaty zawarte w liście Boniego są ważne i godne uwagi. Czekamy na ten list i na pewno się z nim zapoznamy. Projekt Cyfrowa Szkoła na pewno jest jednym z priorytetowych działań ministerstwa edukacji narodowej. Uważamy, że dalsza cyfryzacja polskich szkół to nie tylko obowiązek, ale także naturalna kolej rzeczy w dzisiejszych czasach - dodała Dębek.

I dodał, że obecny rozwój internetu wkracza w nową fazę, dlatego tak ważne są różne działania na rzecz edukacji medialnej, rozwoju świadomości internetu. Ale dlatego też, w tym samym czasie musimy uzmysłowić sobie, co powinniśmy ze świata cyfrowego widzieć w sposób najbardziej praktyczny. Toteż uczenie sztuki kodowania, nauka podstaw programowania staje się tak ważna - napisał w liście Boni.

Boni zaznaczył, że naukę programowania należy wprowadzić do szkół stopniowo. Zaproponował także w liście podjęcie działań, które miałyby doprowadzić do wprowadzenia do szkół podstaw programowania. Były szef MAC wskazał, że należy przyjrzeć się podobnym działaniom w innych krajach np.: w Estonii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii, wyciągnąć wnioski z pilotażowych programów nauki programowania w szkołach, Boni wymienił tu pilotażowy program Mistrzowie Kodowania zrealizowany przez firmę Samsung pod patronatem m.in. MAC.

Były szef MAC wskazał także, że należy przygotować kalendarz wprowadzenia nauki programowania w szkołach w perspektywie 3-5 latm, a także określić, ile osób w Polsce dzisiaj może uczyć programowania i jakie są w tym zakresie kompetencje nauczycieli. Boni zadeklarował także chęć współpracy przy tym projekcie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Pani
83.8.163.* 2014-02-06 12:44
A kto tego ma uczyć? nauczyciel matematyki, czy informatyk od prezentacji i dokumentów. Ilu nauczycieli informatyki zna się na programowaniu? A kto ich nauczy?
m.gawka
87.205.52.* 2014-02-05 16:58
Mam nadzieję, że min. Boni nie ma na myśli profesjonalnego programowania, lecz naukę algorytmiki w wymiarze praktycznym. Umiejętność budowania i rozumienia algorytmów, jest jedną z podstawowych umiejętności tak elementarną, jak czytanie, pisanie i liczenie. Wszelkie babcine przepisy na wyśmienite wypieki są algorytmami!
Michael Rokosz
81.190.116.* 2014-02-05 16:32
Radzę zacząć od nauki maszynopisania, czego na razie nie uczą ani nie potrafią ani dzieci ani dorośli.
Zobacz więcej komentarzy (5)