Będzie się działo na niebie. Start już dzisiaj

Będzie się działo na niebie. Start już dzisiaj

Fot. johnnorth/iStockphoto

Światowe liczenie gwiazd, dwa zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca, zakrycie Jowisza, koniunkcja Wenus i Regulusa - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają nas w tym roku. Za obserwacje możemy wziąć się od razu. A będzie na co popatrzeć.

Już dzisiaj rusza ogólnoświatowa kampania sprawdzania, na ile ciemne jest nocne niebo nad nami, a na ile rozświetlają je miejskie światła. Metoda jest prosta: wystarczy policzyć gwiazdy. Polacy też mogą przyłączyć się do zabawy.

GLOBE to ogólnoświatowa sieć edukacyjna, zrzeszająca 111 krajów, w tym Polskę. Współpracuje z nią amerykańskie Narodowe Optyczne Obserwatorium Astronomiczne (NOAO), a wspiera ją m.in. NASA, amerykański Departament Stanu i Międzynarodowa Organizacja Ciemnego Nieba (IDA). Akcja nazywa się GLOBE at Night i zostanie przeprowadzona w kilku etapach. Można wziąć udział w dowolnym z nich, w kilku, a nawet we wszystkich. Zasady są proste: trzeba wyjść wieczorem z domu, znaleźć najciemniejsze miejsce w okolicy i ocenić, jakie najsłabsze gwiazdy widać we wskazanym przez organizatorów gwiazdozbiorze.

Za pomocą mapek i wskazówek, dostępnych na stronie www.globeatnight.org, należy odnaleźć odpowiedni gwiazdozbiór i porównać ilość widocznych w nim gwiazd z poszczególnymi mapkami, a następnie wybrać tę najbardziej pasującą. Trzeba też zapisać datę i czas wykonania obserwacji oraz ustalić współrzędne geograficzne miejsca, z którego dokonywaliśmy oceny (na przykład za pomocą odbiornika GPS, tradycyjnej mapy topograficznej albo dokładnych internetowych map świata).

Czytaj więcej Mógłbyś polecieć w kosmos. Stać cię? Pierwszy śmiałek zapłacił za swój lot 20 milionów dolarów. Ile to kosztuje dzisiaj?

Co dalej?

Na koniec wyniki pomiaru zgłasza się do internetowej bazy danych prowadzonej przez organizatorów. Zostaną one poddane analizie oraz będą wyświetlone na mapie świata, razem z pomiarami od tysięcy innych uczestników.

Kolejne etapy projektu odbędą się w dniach 14-23 stycznia, 12-21 lutego, 13-22 marca i 11-20 kwietnia. W zależności od daty uczestnicy sprawdzą, ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Oriona lub Lwa. Osoby mieszkające na półkuli południowej mogą także liczyć gwiazdy widoczne w konstelacji Krzyża Południa, której nie dostrzeżemy z Polski

- W ubiegłym roku Polska była drugim krajem (po Stanach Zjednoczonych), z którego napłynęło najwięcej wyników pomiarów. Było ich ponad 1200 z ogólnej liczby ponad 14 tysięcy pomiarów - opowiada Krzysztof Czart, polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO.

Na kolejnej stronie przeczytasz o tym, jakie atrakcje szykuje dla nas niebo

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
gwiazdy, księżyc, zaćmienie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Realista
93.154.199.* 2012-01-15 12:06
W Polsce, gdzie liczba dni pochmurnych w roku oscyluje powyżej 300 nie sprawdzi się to podobnie jak kolektory słoneczne.
2012
178.37.52.* 2012-01-14 13:13
So it has begun...