Barbara Kudrycka obiecuje dofinansowanie humanistycznych projektów naukowych

Barbara Kudrycka obiecuje dofinansowanie humanistycznych projektów naukowych

Fot. AngiePhotos/iStockphoto

80 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł - poinformował resort nauki.

To już trzecia edycja konkursów w ramach NPRH. Są one skierowane między innymi do uczonych podejmujących prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej oraz polskich i zagranicznych naukowców realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej. Trzeci konkurs skierowany jest zaś do młodych humanistów.

Jak poinformowało MNiSW, w tegorocznej edycji NPRH pojawiły się nowe rozwiązania, dzięki którym będzie łatwiej starać się o dofinansowanie badań. Jedną z wprowadzonych zmian, w module wspierającym młodych humanistów, jest zasada, że każdy, kto otworzy przewód doktorski może ubiegać się o finansowanie w ramach NPRH i zostać kierownikiem projektu.

- Każdy doktorant będzie mógł wystąpić o grant na sfinansowanie swojego autorskiego projektu naukowego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Mam nadzieję, że wprowadzenie tej zasady zachęci wielu młodych uczonych do ubiegania się o granty - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka,

Minister odniosła się do ogłoszenia kolejnej edycji konkursów w NPRH także na swoim blogu w NaTemat.pl. - Często spotykam się z opinią, że o ile MNiSW całkiem skutecznie wspiera uczonych zajmujących się naukami biologicznymi, informatycznymi i technologicznymi, a więc tzw. sektorem bio-info-techno, o tyle polscy humaniści są traktowani po macoszemu i najzwyczajniej w świecie nie mają za co prowadzić badań. Jestem innego zdania - napisała Kudrycka.

Ministerstwo zapowiedziało również, że niebawem w ramach NPRH zostanie ogłoszony konkurs w module upowszechniającym wyniki polskich badań humanistycznych w świecie.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono 5 listopada 2010 roku. NPRH to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jak przypomniał resort nauki, w 2012 r. NCN przyznało projektom w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce około 147 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk nagrodził najwybitniejszych
Polscy badacze nie ustępują badaczom z innych krajów potencjałem intelektem, przygotowaniem ani aspiracjami, ale muszą nadrabiać to, co tracili przez kilkadziesiąt lat powojennych w wyścigu po osiągnięcia naukowe.
Najlepsi dostaną więcej? Rząd chce zmienić...
Od ponad dwóch lat działa pakiet ustaw, które zasadniczo zmieniły funkcjonowanie polskiej nauki.
Szokujące wyniki. Polscy naukowcy...
Współczynnik sukcesu polskich naukowców w programie Advanced Grants ERC to zaledwie 1,5 procent, podczas gdy średnia w całej Unii Europejskiej to 14,1 procent.
nauka, kudrycka, humaniści
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
fsdfsdfdsfds
85.112.201.* 2013-05-23 09:39
Mam nadzieję, ze ze swoich pieniędzy a nie z naszych podatków.
Melopea
178.37.35.* 2013-05-23 09:38
Dofinansowania są fajne, tylko Polacy jeszcze nie bardzo potrafią z nich korzystać. Ile funduszy unijnych przepada niewykorzystanych. Co sprytniejsi kupowali czyste spółki żeby wziąć na nie dotację, ale inni z ciekawymi pomysłami stali biernie.