Artefakty z nielegalnych wykopalisk trafią do Egiptu

Artefakty z nielegalnych wykopalisk trafią do Egiptu

Fot. eviljohnius/CC/Flickr

Ministerstwo Starożytności Egiptu potwierdziło autentyczność 70 nieznanych wcześniej archeologom artefaktów zarekwirowanych przez policję w Gizie - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, funkcjonariusze policji ds. turystyki i zabytków prowadzący poszukiwania artefaktów skradzionych z muzeów podczas zamieszek w Egipcie w 2011 r. odnaleźli 110 starożytnych przedmiotów, które znajdowały się w posiadaniu trzech osób w Gizie.

Po zbadaniu przekazanych przez policję artefaktów egipscy eksperci ustalili, że 70 przedmiotów nie było zarejestrowanych na liście zabytków i artefaktów prowadzonej przez Ministerstwo Starożytności Egiptu. Przedmioty te zostały prawdopodobnie wydobyte z różnych stanowisk archeologicznych podczas nielegalnych wykopalisk.

Wśród nieznanych wcześniej archeologom artefaktów znajduje się kolekcja 17 starożytnych amuletów, przedstawiających egipskie bóstwa: Sechmet - boginię-lwicę opiekunkę Dolnego Egiptu, Thota - boga Księżyca i patrona mądrości, Izydę - boginię płodności i opiekunkę rodzin oraz Ozyrysa - boga śmierci i odrodzonego życia.

Pozostałe odzyskane przedmioty to 9 skarabeuszy, pierścienie, łyżki z brązu, rzymskie monety oraz butle ze szkła.

Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich wszystkie artefakty zostaną wystawione jako eksponaty w egipskich muzeach.

Egipt, muzeum, archeologia, artefakt
PAP
Czytaj także
Polecane galerie