Armstrong firmował nazwiskiem skok cywilizacyjny

Armstrong firmował nazwiskiem skok cywilizacyjny

Fot. PAP/EPA

- Neil Armstrong uczestniczył w czymś wielkim, firmował swoim nazwiskiem wielki skok cywilizacyjny - uważa prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podkreśla też olbrzymie znaczenie lądowania na Księżycu dla gospodarki i przemysłu

Amerykański astronauta Neil Armstrong, który w 1969 r., jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu, zmarł w wieku 82 lat z powodu komplikacji po przebytej niedawno operacji serca.

- Mam wielki podziw dla Armstronga za całość drogi, jaką przeszedł. Uczestniczył w czymś wielkim, firmował swoim nazwiskiem wielki skok cywilizacyjny, jakim był projekt Apollo i lot na Księżyc - powiedział dziś były dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie prof. Zbigniew Kłos.

Naukowiec przywołał sytuację ze swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych, w trakcie którego Amerykanie wskazywali na olbrzymie znaczenie lądowania na Księżycu dla ich kraju. - Tłumaczyli, że nie wyobrażamy sobie, jakim wielkim krokiem dla gospodarki i przemysłu amerykańskiego było przygotowanie lotu Apollo. To przeorganizowało ich gospodarkę powojenną na zupełnie nowe tory technologiczne - wspominał Kłos.

- Były różne komentarze i punkty widzenia, czy człowiek powinien lecieć w kosmos, na temat rywalizacji między systemami. Na pewno w interesie USA było dokonanie takiego kroku, a że eksploracja przestrzeni kosmicznej to niezmiernie ogromny motor napędowy, dlatego wybrano właśnie lot na Księżyc. Moim zdaniem chęć przeobrażenia gospodarki odegrała tu najważniejszą rolę - ocenił Kłos.

kosmos, księżyc, neil armstrong, zbigniew kłos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie