Aresztowanie łowców antyków we Włoszech doprowadziło do nowych znalezisk archeologicznych

Aresztowanie łowców antyków we Włoszech doprowadziło do nowych znalezisk archeologicznych

Fot. flickr/cc/isawnyu

Śledztwo prowadzone przez włoską policję w sprawie działalności czterech aresztowanych łowców antyków w okolicach Rzymu doprowadziło do nierozpoznanego wcześniej stanowiska archeologicznego i odkrycia artefaktów sprzed ponad 2100 lat - informuje serwis internetowy Gazzetta del Sud.

Aresztowani mężczyźni prowadzili swoją działalność i wydobywali starożytne artefakty w Górach Albańskich, w odległości około 20 kilometrów na południowy wschód od Rzymu, w rejonie gmin Lanuvio i Genzano.

Z naturalnego zagłębienia w ścianie skalnej z tufu wulkanicznego - w miejscu nieznanym wcześniej archeologom - łowcy antyków wydobywali starożytne dary wotywne, składane w okresie IV-I w. p.n.e. w ofierze Junonie Zbawicielce (Iuno Sospita), jednej z postaci bogini Junony - w mitologii rzymskiej małżonki Jowisza, najwyższego władcy nieba i ziemi.

Według archeologów, odkryta wnęka skalna ze z starożytnymi wotywami może mieć związek z pobliskim sanktuarium poświęconym Junonie Zbawicielce.

Wśród odkrytych na miejscu artefaktów znajdują się posągi naturalnej wielkości z terakoty przedstawiające ludzkie postaci, a także ceramiczne tabliczki wotywne, na których przedstawiono różne części ludzkiego ciała.

Zdaniem ekspertów, znalezisko może świadczyć o istnieniu w okolicy manufaktury, w której w starożytności wytwarzano prestiżowe wyroby z terakoty.

W domach aresztowanych osób funkcjonariusze policji odnaleźli też i zarekwirowali rozmaite etruskie przedmioty grobowe. (PAP)

jot/ tot/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie