Archeolodzy odkryli w Izraelu starożytny dzban z biżuterią sprzed 3000 lat

Archeolodzy odkryli w Izraelu starożytny dzban z biżuterią sprzed 3000 lat

Fot. flickr/cc/isawnyu

Izraelscy archeolodzy wydobyli ze starożytnego dzbana odnalezionego na stanowisku w północnym Izraelu biżuterię ze złota sprzed ponad 3000 lat - informuje serwis internetowy Channel One.

Odkrycia ceramicznego dzbana dokonał w 2010 roku zespół archeologów pod kierunkiem prof. Izraela Finkelsteina z Uniwersytetu Tel Awiwu, prowadzący wykopaliska w pobliżu ruin starożytnego miasta Megiddo w Dolinie Ezdrelon w Dolnej Galilei.

Od tego czasu dzban czekał w laboratorium na otworzenie i zbadanie zawartości. Dopiero teraz po oczyszczeniu i otwarciu naczynia okazało się, że w środku znajdowała się cenna biżuteria ze złota z ok. 1100 r. p.n.e., w tym pierścień, kolczyki i koraliki wykonane z karneolu - minerału nazywanego też krwawnikiem, ukryte tam prawdopodobnie przez właścicielkę pochodzącą z arystokracji.

Zdaniem prof. Finkelsteina, kobieta noszące odnalezione ozdoby należała do kananejskiej rodziny, a rzadkie znalezisko przybliża życie codzienne mieszkańców Kanaanu zajmujących wysoką pozycję społeczną.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Tel Awiwu, zawartość dzbana należy do najcenniejszych znalezisk archeologicznych z okresu 1200-200 r. p.n.e., jakie dotychczas odnaleziono w Izraelu, a jeden z artefaktów - złoty kolczyk zdobiony walczącymi w parach koziorożcami - nie ma swojego wcześniejszego odpowiednika.

Część artefaktów z dzbana, w tym koraliki z krwawnika, posiadają motywy zdobnicze charakterystyczne dla biżuterii z tego samego okresu pochodzącej z Egiptu.

Na wzgórzu Tel Megiddo znajdują się pozostałości starożytnego miasta Megiddo, położonego w strategicznym miejscu na szlaku handlowym łączącym Egipt z Asyrią. Ruiny Megiddo zostały wpisane w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)

jot/ tot/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie