Aplikacja pomoże znieść zmianę stref czasowych

Aplikacja pomoże znieść zmianę stref czasowych

Fot. kirza/iStock

Aplikacja Entrain podpowiada, jak manipulować wystawianiem się na działanie promieni słonecznych, żeby oszukać zegar biologiczny i umożliwić lepsze dopasowanie do nowej strefy czasowej - donosi serwis LiveScience.

Światło ma znaczący wpływ na to, jak zegar biologiczny reguluje funkcjonowanie ludzkiego ciała, jak np. proces snu - powiedziała doktorantka Olivia Walch z University of Michigan, która stworzyła aplikację. - Światło odmiennie wpływa na zegar biologiczny w różnych momentach doby. Nawet niewielka ilość może go zaburzyć - wyjaśniła.

Aplikacja opiera się na dwóch matematycznych modelach rytmu okołodobowego, które zaprezentowano na łamach magazynu PLOS Computational Biology. - Przezwyciężenie jet lagu to generalnie problem matematyczny, a my wyliczyliśmy optymalne rozwiązanie - powiedział autor badania prof. Danny Forger z University of Michigan.

Aplikacja projektuje harmonogram wystawienia na światło użytkownika, bazując na planie podróży. Podlega jednej fundamentalnej regule: powinno się wystawiać na działanie jasnego światła w jednym momencie doby, a w innym momencie - na ciemność. Może jednak być z tym problem, kiedy np. aplikacja sugeruje, żeby wystawić się na działanie jasnego światła w środku nocy. Albo kiedy podpowiada, żeby posiedzieć w ciemności, kiedy akurat trzeba wyjść na pełne słońce. Wtedy np. badacze zalecają założenie okularów przeciwsłonecznych.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji należy wprowadzić godziny wstawania i chodzenia spać. Potem trzeba wskazać, na jaką ilość światła jesteśmy zwykle narażeni: niską w pomieszczeniach (200 luksów), wysoką w pomieszczeniach (500 luksów), niską na zewnątrz (1 tys. luksów), wysoką na zewnątrz (10 tys. luksów). Na tej podstawie program prognozuje rytm okołodobowy.

Następnie trzeba wprowadzić kierunek podróży, a aplikacja ustawi harmonogram w odniesieniu do nowej strefy czasowej i wskaże, kiedy należałoby wystawić się na światło lub ciemność.

technologie, aplikacja, strefy czasowe, zmiana stref czasowych
PAP
Czytaj także
Polecane galerie