Amerykański księgozbiór warty miliony złotych trafi do Szczecina

Amerykański księgozbiór warty miliony złotych trafi do Szczecina

Fot. Lin Pernille Photography/cc/flickr
Liczący blisko 20 tysięcy woluminów zbiór literatury amerykańskiej zasili księgozbiór szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Cenne wydawnictwa pochodzą z biblioteki jednej z dawnych jednostek wojskowych stacjonujących w amerykańskiej bazie w niemieckim Rammstein.

- To bardzo cenny i unikatowy zbiór amerykańskiej literatury z lat 1950 - 1990 - powiedziała wicedyrektor Książnicy Pomorskiej Bożena Winiarska. - Bibliotekę stworzono z myślą o oficerach stacjonujących w bazie, stąd bardzo dobrze wyselekcjonowany i kompletny księgozbiór.

Specjaliści z Książnicy Pomorskiej szacują, że zbiór może być wart kilka milionów zł.

Wśród blisko 20 tys. książek jest kompletne amerykańskie wydanie Encyklopedii Britannica. Zbiór zawiera książki poświęcone m.in. filozofii, socjologii, psychologii i historii. Są także wspomnienia amerykańskich prezydentów i senatorów. - Dla badaczy stosunków międzynarodowych, którym zależy na anglojęzycznym materiale źródłowym, będzie to nieocenione źródło wiedzy - dodała Winiarska.

W księgozbiorze niezwykle cenne są wydawnictwa kartograficzna, a wśród nich atlasy i bardzo szczegółowe mapy Stanów Zjednoczonych.

W samej Książnicy Pomorskiej były do tej pory pojedyncze egzemplarze amerykańskiej literatury w oryginale.

Księgozbiór ma dotrzeć z Niemiec do Książnicy w połowie sierpnia br. Po opracowaniu, czyli prawdopodobnie na początku przyszłego roku amerykańskie książki będą udostępnione wszystkim czytelnikom. Z najcenniejszych książek będzie można korzystać w czytelni, resztę będzie normalnie wypożyczana.

Książnicy Pomorskiej udało się pozyskać książki za darmo, zapłaci jedynie za ich transport z Rostocku, gdzie aktualnie składowane są książki.

Czytaj więcej w Money.pl

księgozbiór, książnica pomorska
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
pecunia non olet
77.255.222.* 2014-07-20 17:51
Kto zgadnie gdzie są brakujące strony?