8,5 mld euro na naukę i technologię

8,5 mld euro na naukę i technologię

prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News
prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki
Wypracowanie własnych technologii to największe wyzwanie, które stoi przed polskimi uczonymi i firmami w najbliższych latach. Na ten cel Polska wywalczyła z unijnego budżetu około 8 miliardów 500 milionów.

aktualizacja 14.15

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego doktor Andrzej Siemaszko uważa, że ważne będzie wykorzystanie środków, które rozdziela sama Komisja Europejska. Te są do pozyskania w ramach programu Horyzont 2020. Jego budżet na lata 2014-2020 wynosi ponad 78 miliardów euro, a jego celem jest poprawienie konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Profesor ubolewa również nad tym, że polscy przedsiębiorcy wciąż wolą kupić nową technologię zza granicy, zamiast zlecić jej opracowanie polskim naukowcom. Jego zdaniem, że polskie firmy i naukowcy nie powinni skupiać się na rozwijaniu wszystkich dziedzin nauki.

- Polakom trudno będzie konkurować z Koreańczykami w rozwoju elektroniki, ale mogą konkurować między innymi w dziedzinie energetyki czy transportu - chodzi o producentów pociągów, tramwajów czy autobusów - podkreśla profesor.

Potrzeba zmiany mentalności i prawa o przetargach

Z kolei prorektor do spraw nauki na Uniwersytecie Gdańskim profesor Grzegorz Węgrzyn podkreśla, że kolejne lata będą wymagały od naukowców innego podejścia do pracy. - Badacze będą musieli bardziej starać się o środki z UE i pokazać, że pieniądze zainwestowane wcześniej w budynki i laboratoria nie zostały zmarnowane - podkreśla.

Profesor Węgrzyn cieszy się, że w najbliższych latach więcej pieniędzy trafi na same badania. Naukowiec ostrzega jednak, że na przeszkodzie do ich wykorzystania mogą stanąć czynniki niezależne od samych naukowców. - Chodzi między innymi o prawo przetargowe, które ogranicza niektóre badania - tłumaczy.

Współpraca nauki i gospodarki finansowana będzie między innymi z unijnego programu Horyzont 2020. Jego budżet to prawie 80 miliardów euro. W ramach krajowych programów - PO Wiedza Edukacja Rozwój oraz PO Inteligentny Rozwój - na ten cel może trafić około 8,5 miliardów euro.

Wykorzystaniem unijnego budżetu ma zająć się rząd na posiedzeniu 7 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
FD
89.67.125.* 2014-01-04 16:10
Piękne liczby.8,5 mln Euro przy przeciętnym finansowaniu przez Unię w 65% oznacza 4,5 mld Euro wlasnych srodków. Ma sie rozumieć że własne środki będą. W poprzednim okresie budżetowym do 2013 r wydaliśmy na inwestycje w naukę łacznie 26,9 mld zł w większości na remonty, budowy sal gimnastycznych, łączników, nowych gmachów - wg interpretacji "naukowej" MNiSW tworzono fundamenty budowlane pod polską myśl naukową.
i to by było na tyle
83.30.243.* 2014-01-04 15:29

Polakom trudno będzie konkurować z Koreańczykami w rozwoju elektroniki,

Ale technologię produkcji palet drewnianych można za te kilka eurasów rozwinąć że hej! Oczywiście pod warunkiem, że sprawą zajmą się "właściwi" ludzie we "właściwych" instytutach.
zxc12
178.42.83.* 2014-01-04 14:33
To jest zwykłe wypompowywanie kasy przez TWA, nie ma nic wspólnego z racjonalnym wykorzystywaniem pieniędzy publicznych
kolesiostwo jednym słowem, czerwona burżuazja a za czyje pieniądze?
Zobacz więcej komentarzy (6)