Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologieNauka i wiedzaW internecie opublikowano archiwum historycznych zdjęć z badań kosmosu
2013-09-07 09:10
W internecie opublikowano archiwum historycznych zdjęć z badań kosmosu
[fot: sxc/cc/gilderm]

W internecie opublikowano archiwum historycznych zdjęć z badań kosmosu

Brytyjska uczelnia University College London opublikowała w internecie archiwum rzadkich, historycznych zdjęć kosmosu, z których część nie była do tej pory dostępna online.

University College London (UCL) posiada duże archiwum zdjęć z historii badań kosmosu, pochodzących od NASA i innych agencji kosmicznych. Przed erą internetu zdjęcia te były wysyłane tradycyjnymi metodami, a UCL jest jedną z siedmiu instytucji poza Stanami Zjednoczonymi, która regularnie otrzymywała takie fotografie. W zbiorach uczelni są także zdjęcia sowieckie.

Wśród zasobów archiwum jest m.in. pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane zza Księżyca w 1966 roku oraz pierwsza, ręcznie składana, mozaika zdjęć z sondy Voyager 1, gdy mijała księżyce Jowisza w roku 1979. Są także zdjęcia powierzchni Wenus wykonane przez sowiecka lądowniki w latach 80.

Interesująca jest także niezwykle szczegółowa mapa Księżyca, wykonana ponad 100 lat temu przez brytyjskiego astronoma Waltera Goodacre'a. Teraz można ją pobrać jako skan składający się z 400 milionów pikseli.

Zdjęcia opublikowano jako część ,,Festiwalu planet", czyli imprez towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Nauk Planetarnych, który będzie zorganizowany w Londynie w dniach 8-15 września.

Wszystkie opublikowane fotografie są dostępne w dużych rozdzielczościach pod adresem: http://www.ucl.ac.uk/maps -faculty/space-history (PAP)

cza/ agt/

Tagi: kosmos
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Paperman - parodia

współpraca