Money.plTechnologieNauka i wiedzaJak działa dynamo rowerowe
2012-02-23 13:40
Jak działa dynamo rowerowe
[fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz]

Jak działa dynamo rowerowe

Autor: Aneta Łącka

Od początku zadaniem dynama rowerowego było dostarczanie energii do zasilania przedniego i tylnego oświetlenia w pojazdach jak sama nazwa wskazuje rowerowych. Nazwa pochodzi z języka niemieckie, dawniej urządzenie to nazywane było prądnicą. Występuje jako miniaturowy alternator, w którym wirnik jest magnesem trwałym.

Przyczyną płynięcia prądu elektrycznego jest siła elektromotoryczna którą indukuje pole obwodu magnetycznego. Dynamo rowerowe jako miniaturowy alternator, przyczynia się do świecenia żarówki w lampce rowerowej. Jasność światła wytwarzanej przez świecenie lampki, zależy od prędkości obrotów koła, oraz szybkości jazdy rowerem. Logiczne jest więc, że w przypadku zatrzymania pojazdu dynamo nie wytwarza prądu, przy czym lampka rowerowa gaśnie. Dynama rowerowe przeważnie montowane są w piaście koła, co powoduje znaczną poprawę sprawności przetwarzania energii mechanicznej na elektryczną, przy czym mniejszy opór oraz większy komfort jazdy rowerem. W obecnych czasach wyróżnia się dwa rodzaje dynama rowerowego. Pierwszym rodzajem są dynama wewnętrzne - niewrażliwe na pogodę, stawiają niewielki opór oraz znacznie większy komfort jazdy rowerem, włączyć je można poprzez przycisk umieszczony w kierownicy.

Drugim rodzajem są dynama zewnętrzne - umieszczone zazwyczaj bardzo ciężkie, stawiające dużo większy opór podczas jazdy, wymagające mechanicznego włącznika i wrażliwe na warunki pogody. Dodatkową ciekawostką jest fakt że australijska firma opracowała dynamo rowerowe generujące prąd o napięciu 5V i natężeniu 600mA. W tym przypadku napięcie jest identyczne jak w komputerowym porcie USB. Ważąca 750 gramów prądnica dostosowana została do kół o 36 szprychach i osi 92 mm.

Zobacz również
 • Latarnia morska

  Latarnia morska to znak nawigacyjny w postaci wierzy znajdującej się na brzegu lub w wodzie,...

 • Zegar atomowy

  Wśród tradycyjnych zegarków odmierzających nieubłaganie uciekający czas znajduje się zegar...

 • Jak działają windy ?

  Każdy z nas niejednokrotnie przemieszczał się windą w wysokich mieszkalnych wieżowcach i...

 • Ropa naftowa - wydobycie

  W dzisiejszych czasach jednym z najbardziej pożądanych surowców ziemskich jest ropa naftowa,...

 • Obiektyw - budowa

  Obiektyw jest nieodzowną częścią każdego urządzenia optycznego. Może on stanowić pojedynczą...

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


ANKIETA

Jak oceniasz nowe technologie na mundialu?

Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Komputerowe uzależnienie

współpraca