Money.plTechnologieNauka i wiedzaJaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii
2013-03-20 10:25
Jaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii
Na zdj. Jaja tyranozaura [fot: Ballista/CC BY-SA 3.0/wikimedia]

Jaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii

Nowe rodzaje jaj dinozaurów zidentyfikowano w Hiszpanii. Dotąd tylko jeden typ skamieniałych jaj dinozaurzych znany był z tego terenu - informuje serwis EurekAlert.

Stanowisko paleontologiczne Coll de Nargo leży osiem kilometrów od miasta Lleida. Ten region obfituje w formacje geologiczne różnego typu, w których zachowała się duża różnorodność skamieniałości dinozaurów.

- Jak dotąd, tylko jeden typ dinozaurzych jaj z tego regionu został opisany: Megaloolithus siruguei - wyjaśnia Albert Garcia Selles z Katalońskiego Instytutu Paleontologii. Dodaje, że udało się odnaleźć co najmniej cztery typy jaj, noszące nazwy: Cairanoolithus roussetensis, Megaloolithus aureliensis, Megaloolithus siruguei i Megaloolithus baghensis.

Jedną z trudniejszych kwestii, którą muszą rozwiązać paleontolodzy, jest datowanie skał, w których skamieniałości się znajdują. Istnieje grupa tzw. skamieniałości przewodnich, na podstawie których można wydedukować wiek skał. Te skamieniałości są częste w warstwach osadowych tworzących się w morzach, natomiast tam, gdzie nie było mórz, sytuacja jest trudniejsza.

Naukowcy ustalili, że różne typy jaj pojawiają się w różnych okresach. Dzięki temu stworzyli biochronologiczną skalę, która umożliwia precyzyjne datowanie. Na jej podstawie ustalili wiek stanowiska Coll de Nargo na 71-67 mln lat. Oznacza to, że dinozaury, i to różnych gatunków, gniazdowały w tym miejscu przez miliony lat.

Co ciekawe, jeden z typów jaj, Cairanoolithus roussetensis, znany był dotąd wyłącznie z południa Francji. Jest zatem dowodem na to, że 70 mln lat temu Pireneje nie przeszkodziły migracjom fauny pomiędzy Półwyspem Iberyjskim a terenem dzisiejszej Francji.

Badania opublikowano na łamach pisma Cretaceous Research.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


ANKIETA

Jak oceniasz nowe technologie na mundialu?

Chwała robotnikom porannej zmiany!

współpraca