Money.plTechnologieNauka i wiedzaJaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii
2013-03-20 10:25
Jaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii
Na zdj. Jaja tyranozaura [fot: Ballista/CC BY-SA 3.0/wikimedia]

Jaja dinozaurów odnalezione w Hiszpanii

Nowe rodzaje jaj dinozaurów zidentyfikowano w Hiszpanii. Dotąd tylko jeden typ skamieniałych jaj dinozaurzych znany był z tego terenu - informuje serwis EurekAlert.

Stanowisko paleontologiczne Coll de Nargo leży osiem kilometrów od miasta Lleida. Ten region obfituje w formacje geologiczne różnego typu, w których zachowała się duża różnorodność skamieniałości dinozaurów.

- Jak dotąd, tylko jeden typ dinozaurzych jaj z tego regionu został opisany: Megaloolithus siruguei - wyjaśnia Albert Garcia Selles z Katalońskiego Instytutu Paleontologii. Dodaje, że udało się odnaleźć co najmniej cztery typy jaj, noszące nazwy: Cairanoolithus roussetensis, Megaloolithus aureliensis, Megaloolithus siruguei i Megaloolithus baghensis.

Jedną z trudniejszych kwestii, którą muszą rozwiązać paleontolodzy, jest datowanie skał, w których skamieniałości się znajdują. Istnieje grupa tzw. skamieniałości przewodnich, na podstawie których można wydedukować wiek skał. Te skamieniałości są częste w warstwach osadowych tworzących się w morzach, natomiast tam, gdzie nie było mórz, sytuacja jest trudniejsza.

Naukowcy ustalili, że różne typy jaj pojawiają się w różnych okresach. Dzięki temu stworzyli biochronologiczną skalę, która umożliwia precyzyjne datowanie. Na jej podstawie ustalili wiek stanowiska Coll de Nargo na 71-67 mln lat. Oznacza to, że dinozaury, i to różnych gatunków, gniazdowały w tym miejscu przez miliony lat.

Co ciekawe, jeden z typów jaj, Cairanoolithus roussetensis, znany był dotąd wyłącznie z południa Francji. Jest zatem dowodem na to, że 70 mln lat temu Pireneje nie przeszkodziły migracjom fauny pomiędzy Półwyspem Iberyjskim a terenem dzisiejszej Francji.

Badania opublikowano na łamach pisma Cretaceous Research.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Poetycka opowieść o miłości

Komputerowe uzależnienie

współpraca